Špania dolina
Na rozhraní Veľkej Fatry a Nízkych Tatier, 11 km od mesta Banská Bystrica sa nachádza starodávna banská dedina. Prekrásna nepoškodená príroda bola nemým svedkom zašlej slávy keď ťažba medenej rudy a striebra preslávila Španiu dolinu po celej Európe, Azii aj Afrike. Stopy dávnej minulosti potvrdzujú, že naši predkovia tu medenú rudu ťažili už 3 500 pred našim letopočtom. Ťažba pokračovala naprieč dejinami až do roku 1 888 kedy boli náleziská rudy vyčerpané.
Banícka dedina je aj skanzenom ľudovej architektúry a baníckych pamiatok. Dominantou je kostol Premenenia Pána z roku 1254 a vedie k nemu jedinečné zastrešené schodisko so 162 schodmi. V kostole sa nachádza cenný 300 ročný organ. Na námestí stojí Klopačka – dom baníckej správy zo 17.storočia, pred budovou je miestna zaujímavosť Banícky orloj. V budove je reštaurácia a malé múzeum. Väčšie múzeum medi spravuje banícke bratstvo Herrengrunt, ktoré sa snaží o uchovávanie pamiatok na banskú činnosť v regióne.
Po okolí Španej doliny vedú rôzne turistické aj cyklistické trasy s krásnymi výhľadmi na okolitú prírodu, ktorá si ako vzácny šperk stráži túto malebnú banícku dedinu pred prúdom času.
Vrelo odporúčam návštevu tejto výnimočnej lokality školským výletom so zameraním na geografické spoznávanie našej krajiny. Ako aj skupinám výletníkov s túžbou navštíviť menej známe no jedinečné miesta našej krásnej krajiny. Je to naozaj krásna lokalita, ktorú by som doporučila každému kto sa nebojí, že mu kúsok srdca ostane na tomto malebnom mieste v srdci Slovenska.
Dáša Javorová – sprievodca cestovného ruchu