Odenwald

Waibstadt

 

Najradšej mám miesta, ktoré sú malé a milé. Málokto o nich vie a predsa patria medzi TOP. Takým je aj mestečko Waibstadt.

Z pohľadu turizmu má zaujímavú polohu. Je južnou vstupnou bránou do Národného prírodného parku Neckartal – Odenwald, centrom Brunnen regiónu (regiónu starobylých studní) a susedí s francúzskym pohorím Vogézy. Akoby toho nebolo málo, územím prechádzala slávna Limes Germanicus, takže sa tu zachovali pamiatky z Rímskej ríše a oblasť patrí do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pri neďalekom Heidelbergu sa našli pozostatky prehistorického človeka – človeka Heidelbergského a kúsok severnejšie vo Westfálsku, človeka Neandertálskeho. A ako bonus – vlnia sa tu moria vínnych rév s typickými vinárskymi usadlosťami. Geograficky patrí do spolkovej republiky Bádensko – Württembersko. Susedí s Hessenskom, Porýním – Falckom, Bavorskom, Švajčiarskom a Francúzskom (Alsasko – Lotrinsko) – čo ho predurčuje na skutočnú turistickú lahôdku.  Hlavným mestom je Štutgart.

Z pohľadu turizmu má však nielen zaujímavú polohu, ale aj silnú históriu. Prvá zmienka o Waibstadte pochádza už z r. 795. Našli sa tu pamiatky a vykopávky po halštackom, franskom a rímskom osídlení. Hrdí sú na svojich predkov, bádenských Keltov. V stredoveku bolo mestečko súčasťou Švábska a  pod silným reformačným vplyvom (31. október, vydanie 95. téz Martinom Lutherom, je v Nemecku štátnym sviatkom). V Loveckom revíri kráľa Fridricha

Waibstadt
Waibstadt

sa nachádzajú najstaršie šľachtické sídla: hrazdené domy – kameň, zvislé a šikmé drevené trámy, napr. Herren von Helmstatt s rodinným erbom je zapísaný do UNESCO, a viac ako 100 kláštorov, hradov a zámkov. Sakrálne chrámy sú postavené v štýle germánskej tehlovej gotiky. Neobyčajne malebná je malinká Marienkapelle z ružového pieskovca alebo Antoniuskapelle, ktorá nesie meno rímskeho cisára (Antonius Pius).

Odporúčané výlety:

V samotnom Waibstadte je veľa možností útulného rustikálneho ubytovania. Odtiaľ je možné podnikať výlety, dokonca aj pešo, alebo ktoroukoľvek svetovou stranou sa vyberiete, narazíte na les, vinicu, hrad a dokonca aj na orchideové polia.

Vínne cesty majú dve vetvy: Bádenská a Württemberská, s viac ako dvadsiatimi odrodami viniča (napr. známy Rizling rýnsky), kde vás privítajú viechy, miestne špeciality a milí ľudia. Ak by to nestačilo, plynule môžete pokračovať cez Alsasko do Burgundska a cestou späť sa zastavte vo Švajčiarsku a navštívte vinice v Thurgau.

Waibstadt, hlavná ulica
Waibstadt, hlavná ulica

Brunnenregion – len v samotnom Waibstadte nájdete 13 stredovekých a skutočne štýlových studní a fontán. Dominantou je Brunnenweible na námestí pri Radnici.

Odenwald – čistá príroda, zmiešané lesy, turistika, cyklotrasy. Zaujímavosťou je geologický podklad, mušľovo-dolomitický pieskovec ako pozostatok mora.

Hrad Daisbach, 14. storočie
Hrad Daisbach, 14. storočie

Daisbach – zámok uprostred jazera a histórie. Ruiny majú nádych dávnej Franskej ríše. Veď názov dostali podľa  kráľa Dagoberta, ktorý „zavítal“ aj na slovanské územie. Zachovala sa hlavne schodisková veža a okolitý park s jazerom. Práve teraz je miestom príjemných jesenných prechádzok. Atraktivitou je, že hrad sa nachádza na „Historickej náučnej ceste“, ktorá

vedie z Prahy do Mannheimu, meria cca 1000 km a zahŕňa takmer 80 hradov.

Neckarbischofsheim (pešo 30 min.) – „Altes Schloss“ z 13. storočia, s kamennou bránou „Prachttor“ v renesančním štýle zo 16. storočia.

Cestou späť neobíďte známe Bodamské jazero (Bodensee/Constance) – „ Európske more“, ktoré spája 3 štáty: Nemecko, Švajčiarsko a Rakúsko.

 

Mestá v blízkosti:

Sinsheim (10 min.) – v Technickom múzeu sa nachádzajú veteráni, lokomotívy, motorky, ale najväčším lákadlom je originál Concordu Air France, Tupolev TU-144, alebo Boeing 747

Heidelberg (25 min.) – romantické univerzitné mesto, kde napr. študoval Heinrich Schliemann – objaviteľ Tróje

Heilbronn (30 min.) – renesančné, gotické a barokové pamiatky

Hockenheim (30 min.) – známy Hockenheimring Formule 1

Mannheim (50 min.) – 2. najväčší vnútrozemský prístav na Rýne, pre športových fanúšikov: pôsobí tu jeden z najlepších tímov hádzanárskej Bundesligy, Rhein-Neckar-Löwen

Karlsruhe (60 km) – mesto kultúry a umenia pri francúzskych hraniciach

Speyer (30 min.) – pri francúzskych hraniciach, založené Rimanmi, v známej katedrále sú pochovaní dávni cisári a panovníci (Maximilián)

Trier (Trevír) – založený za cisára Claudia, rímske pamiatky sú súčasťou UNESCO, nachádza sa v údolí rieky Mosela s preslávenými vinohradmi, v roku 2017 sa konali historické mestské slávnosti od 28.11.  do 3.12., mesto sa pýši statusom najstaršie mesto Nemecka

Ulm – gotická katedrála s najvyššou kostolnou vežou na svete (161,5m), rodisko Alberta Einsteina

Štutgart – rodisko maliara Feurebacha, medzinárodné letisko, 203 km juhovýchodne od Frankfurtu a 222 km severozápadne od Mníchova

Francúzsky Štrasburg, Colmar (Alsasko) alebo Dijon (Burgundsko) je odtiaľto len na skok, cca 200km.

Jana Saitzová – sprievodca cestovného ruchu.

janka.saitzova@gmail.com