Čierna Hora III

Tam, kde skaly vystupujú priamo z mora.

pokračovanie článku Čierna Hora II
Cetinje – kráľovské mesto

Cetinje – kráľovské mesto, je kultúrnym a duchovným centrom krajiny. Tu sa odohrávala história Čiernej Hory. Malé kráľovstvo bolo učupené v horách, žilo pokojne vďaka polohe, ale aj šikovnej sobášnej politike. Miestni tvrdia, že každý, kto odtiaľto pochádza, má modrú krv. Pozrieť si môžete Kráľovský palác, kláštory a pravoslávne sakrálne stavby. Čipurský kostolík je posledným odpočinkom dynastie Petrovičovcov – Njegušioucov. No a znovu a znovu kaviarne. Lebo čiernohorci pestujú kaviarenskú kultúru a o deviatej ráno ich nikde inde nenájdete.

Stari Bar

Stari Bar – mestečko v krasových horách Rumija, kde sa zastavil čas. Tu už zaregistrujete orientálny ráz. Prejdite sa Tureckou uličkou a dajte si kávu v džezve. Keď ňou vystúpate, ohúri vás rozľahlá rímska pevnosť – “čiernohorské Pompeje” s výhľadom na olivovníkové háje. Cestou späť si oddýchnite v reštaurácii Tatjana a ochutnajte grilované ryby s kopcom zeleniny a od smädu Nikšičko pivo. Ak ste na sladké, objednajte si priganice – kysnuté guľôčky s vanilkovým cukrom.

 

Ďalšie zaujímavé miesta, ktoré odporúčam sú Tivat, Herceg-Novi, Ulcinj, ostrov Sveti Stefan, kláštor Ostrog v skalách, unikátna železnica s prevýšeniami z Baru do Belehradu, alebo rafting na rieke Piva, Tara a Morača.

Užitočné informácie:

  • vstupy: Lovčen, Skadarské jazero 4€, Durmitor 7€, “čiernohorské Pompeje” 2€, Kotor, Cetinje 1€, “malý” ZIPline 10€, káva od 0,80 centov, pivo od 1,20€, obed od 4€, zmrzlina od 0,50 centov, ručne lisovaný olivový olej z kláštorov – 1l od 12€, crno víno Vranac – 7dcl od 5€
  • hovorné (Orange): 2,70€/min., free wifi na benzínkach, vo väčšine kaviarní a reštaurácií a niektorých hoteloch
  • ak vám povedia, že máte ísť “samo pravo”, znamená to, že máte ísť rovno

 

Čiernu Horu môžete spoznávať v každom ročnom období. V lete je to raj na pobyty a oddych pri Jadranskom mori. Jar, jeseň a zima sú ideálne na poznávacie zájazdy. A nie je to ani tak ďaleko. Lietadlom z Bratislavy alebo Viedne ste tu za hodinu a 20 minút.

 

©Jana Saitzová