Čierna Hora II

Tam, kde skaly vystupujú priamo z mora.

pokračovanie článku Čierna Hora I

Historické mestá.

Vždy sa hovorilo: “horúci Balkán”, horúci ľudia, horúce dejiny. Územím sa prehnali Korinťania, Ilýri, Rimania, Turci, Benátčania, Francúzi aj Rakúšania. Vďaka nim sa však zachovali pamiatky neoceniteľnej historickej hodnoty: stredoveké pevnosti a kláštory, Napoleonovo divadlo v Kotore, rímske pozostatky pevnosti “čiernohorské Pompeje”.

 

Kotor

Kotor, mesto postavené na vode,je právom zaradené do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Obklopujú ho mohutné hradby a skaly pohoria Orijen. Súčasne je aj prístavom. Kotvia tu veľké výletné lode s kapacitou 3 – 4 tisíc pasažierov, hĺbka mora v prístave je až 70 metrov. Spolu s Tivatom patrí medzi perly zálivu Boka Kotorská. Záliv je tiež zapísaný do UNESCO. Mesto má farbu bielej kávy, večer je vysvietené a oranžové. Funguje celoročne. Má päť námestíčiek, napr. Námestie mačiek, veľa úzkych uličiek s kaviarňami a umelcov dotvárajúcich atmosféru, ktorá tomuto mestu pristane. Posaďte sa do kaviarne Sara pri Bazilike sv. Triphona z 12. storočia a vychutnajte si prodluženo espreso, zmrzlinu alebo lignje na žaru.

Kotoru máte len kúsok do barokového mestečka Perast. Z neho sa preplavte na ostrovček Gospa od Škrpjela (ostrov sv. Panny Márie zo Skaliska) so “Sixtínskou kaplnkou Čiernej Hory”. Navyše je odtiaľ unikátny výhľad na úžinu Boky Kotorskej, ktorá sa volá Verige (v preklade reťaze).

 

Budva

Budva leží pod Kotorom na Budvanskej riviére. Je hlavným a najznámejším letoviskom Čiernej Hory. Má 25 pláží a mne sa najviac páčila pláž Hawai na ostrove sv. Mikuláša. Dostanete sa tam lodným taxíkom. Odporúčam navštíviť “staré mesto”, ktoré je skutočne staré, 2300 rokov BC, a tým aj pozoruhodné a vzácne.

©Jana Saitzová