Hrad Beckov
Každý pocestný Považím v týchto časoch aj dobách dávno minulých neprehliadne majestátny hrad postavený na prelome 12. a 13. storočia. Stojí na skalnatom brale, ktoré akoby zo zeme vyrástlo a ponúklo svoj kamenný chrbát hradu, ktorému poskytla naozaj strategické miesto s výhľadom na všetky strany. Archeologické výskumy potvrdili osídlenie tejto oblasti už v dobe kamennej, no kamenné múry a budovy hradu ,,Bludisko“ ako znel jeho pôvodný názov sa prvýkrát spomínajú v roku 1208. Strategická geografická poloha určila obranný charakter hradu strážiaceho západné hranice Uhorskej ríše.
Skalné bralo spolu s hradbami urobili tento hrad nedobytný pred Tatárskymi aj Tureckými nájazdmi. Pánom hradu bol napríklad aj Matúš Čák Trenčiansky. No najväčší rozmach v budovaní hradu a prosperita podhradia nastala, keď hrad patril Stiborovi zo Stiboríc zo slávneho poľského šľachtického rodu. Beckov bol v týchto dobách významnejším ako iné mestá, napríklad aj Bratislava. Stibor je hlavnou postavou v známych legendách o tomto výnimočnom hrade. Odporúčam počúvať dávne príbehy s prekrásnymi výhľadmi na Považie. Nechať si vlasy postrapatiť vetrom preháňajúcim sa v hradných múroch. Je potešujúce ako tomuto historickému miestu vracajú svoju dávnu podobu ruky a srdcia Beckovčanov.
Mohyla na Bradle
Medzi mestom Brezová pod Bradlom a dedinou Košariská vo výške 543m na vrchu Bradlo stojí symbol úcty, lásky a vďaky slovenského národa, výnimočnej osobnosti Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. M. R. Štefánik – astronóm, politik, generál francúzskej armády a zakladateľ Československej republiky, ktorý zahynul pri leteckom nešťastí vo veku 38 rokov.
Mohyla je dielom Dušana Jurkoviča popredného slovenského architekta, ktorého spájalo so Štefánikom osobné priateľstvo. Stavba sa uskutočnila z národnej zbierky, keď sa v ťažkých časoch po I. svetovej vojne vyzbieralo vyše 2 mil. vtedajších korún ! Mohyla je z travertínu privezeného zo Spišských Vlachov a bola postavená za necelý rok. Svojim umeleckým stvárnením sa zaradila medzi významné európske pamiatky zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Odporúčam vrelo návštevu tejto jedinečnej lokality pre úžasné spojenie prírodnej scenérie Myjavskej pahorkatiny s mimoriadnou architektúrou jedinečného Dušana Jurkoviča.
„Nech každý z nás je dnes lepší, ako bol včera, a vlasť naša bude veľká a slávna.“
M. R. Štefánik
Milan Rastislav Štefánik ( 21. 7. 1 880 – 4. 5. 1 919 )
Múzeum v Košariskách
Múzeum Milana Rastislava Štefánika v jeho rodnej obci Košariská nám predstavuje v autentickom prostredí jeho rodného domu neuveriteľný životný príbeh tohto malého –veľkého muža. M. R. Štefánik sa svojou neuveriteľnou pracovitosťou, húževnatosťou a talentom dokázal uplatniť vo veľkom svete vedy, politiky a svetovej diplomacie.
Obrovským dielom prispel k novému usporiadaniu Európy po prvej svetovej vojne. V neposlednej rade boj Štefánik spolu s Benešom a Masarikom pri zrode Československej republiky. Múzeum v Košariskách nám Milana Rastislava Štefánika predstavuje nie len ako astronóma, politika, diplomata, generála francúzskej armády, ale najmä človeka s veľkou charizmou, osobnými vnútornými zápasmi a človeka s veľkým srdcom pre svoj milovaný slovenský národ.
Dáša Javorová – sprievodca cestovného ruchu