Vodopád inšpirácie – Vestfálsko

Heringhausen Vestfálsko

DiemeltalsperreŽivot zariadil, že som sa ocitla v malej dedinke v severozápadnom Nemecku, o ktorej som ani nechyrovala. Vzduch opojne voňavý a všade cítiť živicu. Neskôr som zistila prečo.

Heringhausen – počet obyvateľov ako dní v roku, okolo hory pripomínajúce Turčiansku záhradku. Inšpiratívna dedinka v Národnom prírodnom parku Diemelsee, členité jazero a očarujúca  príroda! Impresionista tu určite vytvorí svoje celoživotné dielo. Jazero lemujú malé plážičky a môžete si tu nazbierať aj tajchové mušle.
jazero DiemelseeAj napriek tomu, že Heringhausen je malý, duchom je veľký, až kozmopolitný. A nielen cez sezónu to tu žije. Prichádzajú sem turisti zo všetkých končín. Holanďania (majú to sem blízko), počuť angličtinu, turečtinu, ale aj ruštinu.

Haus des Gastes (niečo ako u nás Obecný úrad) a  turistická kancelária organizujú rôzne festivaly, farmárske trhy, preteky plachetníc v noci s ohňostrojom, tai-chi na tráve pri jazere, golf cup, rybárčenie, hubárčenie, turistiku, preteky v plávaní, akcie pre deti aj seniorov. Táto oblasť je známa aj ako Nordic walking Paradise.

Zaujímavá je výstava Visionarium. Situovaná na dvoch poschodiach v Haus des Gastes. Predstavuje tunajšiu faunu a flóru, okolité mestečká, históriu a zvyky, ale aj budúcnosť. Nechali priestor aj pre kreatívnych ľudí, ktorí sa neboja prispieť. Tiež som kreatívne prispela.  Tu som sa naučila miestnu špecialitu Ofenkuchen – niečo ako naša zemiaková baba.

Zaujímavosťou je Campingplatz, kde je množstvo plechových karavanov okolo jazera, letovisko, a myslím, že aj pozostatok z bývalej NDR. Voľný čas je najlepšie tráviť v miestnych štýlových koktail baroch s miešanými nápojmi a s pokojným výhľadom na plachetnice, loďky rybárov, na most Diemelbrücke, ako aj pieskovú pláž a borovice.

Okružná plavba po jazere výletnou  loďou sa volá Muffert, podľa neďalekého kopca. Trvá cca 1 hodinu. Jedno z 3 ramien jazera končí práve v Heringhausene – tzv. Diemeltalsperre. Je to mohutná priehradná kamenná stavba, s výškou 42m, ktorá slúži na vypúšťanie vody, keď je jej v jazere prebytok. Prírodné divadlo je možné vidieť len pár krát v roku.

Typická vestfálska architektúra sú biele domčeky s tmavým drevom, balkóny s muškátmi. Strechy väčšinou zo šedých bridlíc, ktoré sa v okolí ťažia. V strede dediny stojí malá bazilika sv. Barbary z 12. storočia. Je celá z prírodného kameňa. Bohoslužby sa tu konajú len v lete lebo v zime je tam mimoriadne chladno.

Turistickou zaujímavosťou sú aj okolité romantické mestečká. Korbach – okresné mesto, s pekným historickým jadrom a náleziskom Procynosuchusa z doby ľadovej. Willingen – typické stredisko zimných športov a každoročných majstrovstiev v skokoch na lyžiach. Bad Arolsen – kúpele s prekrásnym barokovým zámkom a anglickým parkom, Brilon, Adorf, Flechdorf, Rhenege, Helminghausen…

Amsterdam a Roterdam sú vzdialené cca 370 km.

ozónové kúpele

Bad Arolsen barokový zámok s anglickým parkomVôňa živice  sa šíri nielen z okolitých zmiešaných lesov, ale aj z píly, ktorá je na konci dediny. Všetko sa to mieša s ozónom, vlhkosťou od jazera a pôsobí  blahodárne na telo aj na dušu. Teraz už viem, prečo Heringhausen volajú Luftkurort (ozónové kúpele).

Pár geografických faktov na záver:

Severné Porýnie-Vestfálsko (nem.Nordrhein-Westfalen, skratka NRW) je najľudnatejšia, najzápadnejšia a štvrtá najväčšia spolková krajina Nemecka. Jej hlavný mestom je Düsseldorf, ale najväčšie dve mestá sú Kolín nad Rýnom a Dortmund. Spolková krajina susedí v rámci Nemecka s Dolným Saskom na severe a východe, s Hesenskom na juhovýchode a so spolkovou krajinou Porýnie-Falcko na juhu. Na západe hraničí s Belgickom a Holandskom.

© Jana Saitzová – sprievodca cestovného ruchu.

janka.saitzova@gmail.com